Anne

Yürüyerek Kilo Verilir Mi?

Yürüyerek Kilo Verilir Mi? Fazla kilogramlar estetik açıdan kötü bir görüntüye neden olurken hem de genel sağlığı da tehdit eder. Yürüyerek Kilo Verilir Mi?;Bu sebeple fazla kilogramlardan kurtulmak için muhakkak beslenme düzeninde bazı değişiklikler yapılmalıdır. Taze sebze ve meyvelerden oluşan bir beslenme planı oluşturulmalıdır. Ayrıca düzenli egzersiz de önerilir. Her gün yürüyüş yapılması kilogram verme sürecini hızlandırır. Her gün 30 dakika kadar yürüyüş yapılması kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. Ayrıca kas yapısının da güçlenmesine yardımcı olur.

Yürüyerek Kilo Verilir Mi?: Yürüyüş yaparak kilogram vermek

– Yürüyüş egzersizleri kardiyo egzersizleri içerisindedir. Kalp atışlarının hızlanmasını sağlar ve kas yapısını geliştirir. Haftanın 5 günü tempolu yürüyüş yapılması fit kalmaya da yardımcı olur. Ayrıca basen ve abdominal yağlarının yakılmasını sağlar.

– Düzenli egzersiz yağ yakmaya yardımcı olurken hem de metabolizmayı da hızlandırır. Sindirim sisteminin çok daha iyi işlemesini sağlar.

– Yürüyüş depresyon ve anksiyete gibi sağlık problemlerinin önlenmesine de yardımcı olur. Kişinin kendisini daha enerjik hissetmesini sağlar.

– Düzenli yürüyüş uzun sürede kalp krizi gibi ciddi kalp ve damar problemlerinin önlenmesine yardımcı olur.

– Kilo vermek için alınan kalori miktarının yakılan kalori miktarından az olması gerekir. Yürüyerek de yüksek miktarda kalori yakılabilir. 10 dakika kadar yavaş hızda yürünmesi yaklaşık 25 kalori yakılmasını sağlar. Her gün 3 defa 10 dakikalık yürüyüş yapıldığında 75 kalori kadar yakılacaktır.

– Tempolu yürüyüş kilogram vermek için daha etkili bir çözümdür. Yürüyüş sırasında ilk 20 dakikadan sonra vücut ısınmaya başlar. Bu sürecin sonunda yağlar daha hızlı yakılır. Bu sebeple günde 30 dakikalık yürüyüş yapılması önerilir.

– İlk başlarda daha yavaş ve kısa süren yürüyüşler yapılsa da bu hız ve süre artırılabilir. Tempolu ve uzun süren yürüyüşler daha hızlı kilogram verilmesine yardımcı olan en etkili kardiyo egzersizleri arasındadır.

– Yürüyüş ile beraber fitness egzersizleri de yapılabilir. Yürüyüş egzersizleri diğer egzersizler ile birleştirildiğinde daha etkili sonuçlar vermektedir.

Yürüyerek Kilo Verilir Mi?
Yürüyerek Kilo Verilir Mi?

Yürüyüşün yararları: Yürüyerek Kilo Verilir Mi?

Yürüyerek Kilo Verilir Mi?

Kalp sağlığını korur.
– Düzenli olarak yürüyüş yapılması kan akışının düzenlenmesini sağlar. Bu şekilde kalp krizi ve damar hastalıklarının riskini azaltır. Kalp sağlığının korunmasını sağlarken hem de kalbin sağlıklı kan pompalamasını sağlar.

Kolesterol düzeylerini dengeler.
– Kolesterol seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur. Yürüyüş dolaşım sistemini geliştirmiş olduğu için damar içerisinde kolesterol parçalarının birikmesini engeller.

Tansiyonu dengeler.
– Düzenli yürüyüşün tansiyon dengesini düzenlemiş olduğu de bilimsel olarak ispatlanmıştır. Tansiyondaki düzensizlikleri azaltır. Haftada 5 gün boyunca yürüyüş yapılması erkeklerde felç riskini azaltır.

Dolaşım sistemini geliştirir.
– Yürüyüş kalp hastalıklarını ve tansiyonu problemlerini engellerken hem de dolaşım sisteminin de sağlıklı çalışmasını sağlar. Yapılan araştırmalara göre günde 30 dakika kadar yürüyüş yapılması dolaşım problemlerini azaltmaktadır. Damar tıkanıklığı gibi problemlerin riskini düşürür.

Kemik sağlığının korunmasını sağlar.
– Düzenli yürüyüş menopoz sonrası meydana gelebilecek kemik problemlerinin önlenmesine de yardımcı olur. Kemiklerin daha kuvvetli ve daha sağlıklı kalmasını sağlar.

– Osteroporoz gibi ciddi kemik problemlerinin riskini azaltır.

– Günde 30 dakika yürüyüş yapılması kemik yoğunluğunun da artmasına yardım edecektir.

Kas sağlığının korunmasını sağlar.
– Karın ve kol kaslarını geliştirmek için de yürüyüş önerilir. Düzenli yürüyüş basen ve bacak kasları için de bir hayli faydalıdır.

Kilo kontrolüne yardımcı olur.
– Her gün düzenli ilaçlanma 30 dakika yürüyüş yapılması yaklaşık 200 kalori yakılmasını sağlar. Bu şekilde hızlı ve daha sağlıklı bir biçimde kilogram verilebilir. Kilo verirken hemde kasların da sıkı kalması sağlanır.

Stresi azaltır.
– Düzenli yürüyüş stres düzeylerinin azaltılmasına yardımcı olur. Özellikle depresyon gibi olumsuz ruh hallerinin önlenmesini sağlar. Enerji seviyelerini artırır ve mutluluk hormonunun salgılanmasına yardımcı olur.

– Depresyon ve anksiyete belirtilerini de azaltır.

Uyku düzeninin korunmasına yardımcı olur.
– Düzenli olarak egzersiz yapılması beynin salgılamış olduğu endorfin hormonunu dengeler. Yürüyüş sonrasında daha rahat bir uyku uyunabilir.

– Yürüyüş kan akışını düzenlemiş olduğu için uykusuzluk gibi problemleri azaltır.

Enerji verir.
– Yürüyüş yapmak kalori ve yağ yakımına yardımcı olurken hem de enerji seviyelerini yükselmesini sağlar. İlk başlarda yorgunluk oluşsa da vücut bu rutin yürüyüşlere alışınca genel enerji düzeyinde artış görülür.

– Her gün 15 dakikalık yürüyüş ile başlanır. Bu süre 20 dakika ve 30 dakikaya ağır ağır çıkarılır. İlerleyen zamanlarda 1 saat yürüyüş yapılabilir.

– Dolaşım sistemini olumlu etkileyen ve oksijen alımını artıran yürüyüş egzersizleri tüm hücrelere de daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Bu şekilde hücre onarımı ve yenilenme hızı da artar.

Hafıza kaybı ve Alzheimer riskini düşürür.
– Yapılan araştırmalara göre düzenli yürüyüş yaşlılığa bağlı şekilde ortaya çıkan hafıza problemlerini ve alzheimer hastalığını önlemeye de yardımcı olur.

– Düzenli yürüyüş duygu ve hafızayı kontrol eden beynin hipokampus bölgesinin etkinliğini de artırır. Beyin fonksiyonlarının çok daha iyi çalışmasını sağlar.

Bağışıklık sistemini geliştirir.
– Düzenli yürüyüş kan ve damar sağlığını koruyarak bağışıklık sistemini geliştirir. Bu şekilde hastalıklara karşı da koruma sağlar.

Kansere karşı koruyucu etkileri vardır.
– Yürüyüş genel sağlık için yararlı olduğu için kanserden korunmaya da yardımcı olur. Metabolizmayı ve bağışıklığı destekler.

– Kanser hastalarına da her gün düzenli egzersiz yapmaları önerilir.

Fazla yürüyüş yapmak zararlımı: Fazla yürüyüşün zararları:

– Düşük tempolu yürüyüş yapılması kalori yakımını ve yağ hücrelerinin azalmasına yardımcı olur. Ancak bu yürüyüşler bazı kişilerde kramp ve kas ağrılarına neden olabilir.

– Uygun olmayan ayakkabılar ile yürüyüş yapılması başta ayak parmakları olmak üzere, ayak tabanına ve diğer alanlarda yaraya neden olabilir.

– Çok sık ve uzun yürüyüş yapılması kaslara fazla baskı yapılmasına neden olabilir. Bunun neticesinde ayak kaslarında ağrı da oluşabilir.

Yürüyerek Kilo Verilir Mi? Düzenli yürüyüş kilogram vermeye yardımcı olur. Ancak yalnızca yürüyüş yapılması kilogram verdirmez. Yürüyerek Kilo Verilir Mi? Mutlaka beslenme düzeninde de bazı değişikliklerin yapılması gerekir. Yeşil sebze ve meyvelerden oluşan bir hamilelikte beslenme planı oluşturulmalıdır.

Özellikle brokoli, brüksel lahanası, ıspanak ve marul tüketilmelidir. Yürüyerek Kilo Verilir Mi? Bu yeşil sebzelerin düzenli ilaçlanma tüketilmesi yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırır. Yağsız et ürünleriyle yağsız süt ve süt ürünleri tercih edilmelidir. Şeker ve tuz tüketimi ise muhakkak kısıtlanmalıdır. Yürüyüşlere ilave olarak tüketilen su miktarı da artırılmalıdır. Her gün 3 litre su içilmesi vücudun kaybettiği suyu geri kazanmasını sağlar. Aynı zamanda vücuda esneklik verir. Genel sağlığın korunması için de su tüketimi önemlidir.

Yürüyerek Kilo Verilir Mi? Kilo verme sürecinde bitkisel çaylardan da faydalanılabilir. Yürüyerek Kilo Verilir Mi? Özellikle rezene çayı, papatya çayı ve anason çayı tüketimi önerilir. Yeşil çay da günde 3 bardak kadar tüketilebilir. Stres seviyelerinin düşürülmesi de kilogram vermeye yardımcı olur. Bu sebeple nefes egzersizleri ve yoga gibi teknikler düzenli ilaçlanma yapılmalıdır. Tüm bu önerilere uyulması daha sağlıklı bir biçimde kilogram verilmesine yardım edecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu