Hamilelik

Yenidoğan Bebekler İçin Alınması Gerekenler Listesi

Her anne ve baba, bebeklerinin dünyaya geleceği haberini aldıktan sonra tatlı bir heyecan yaşar. Anne karnında gelişimini sürdüren bebeğin dünyaya gözlerini açacağı ilk gün iple çekilir. Gebeliğin ilerlemesi ile anne adayı daha fazla yorulsa da bebeğine alacağı oyuncakların, kıyafetlerin hayalini kurmaya başlar. Minik yavruları dünyaya gözlerini açtığında her şeyin eksiksiz olmasını istemek en doğal haklarıdır. Yenidoğan bebekler için alınması gerekenler listesini hazırlayan ebeveynler, minik yavruları için en iyi, en kaliteli ve doğal ürünleri aramaya başlar. Bu listede olması gerekenleri gelin hep birlikte inceleyelim.

 • Biberon: Beslenme ihtiyacının karşılanması için kullanılan biberon, bebeklerin hem süt hem de mamalarını emme yolu ile tüketmelerine olanak sağlamaktadır. Bebeklerin ilk aylarda anne sütü emmeleri gerekirken bazı durumlar buna engel olmaktadır. Anne sütünün yeterli olmaması, beslenme sorunları yaşanması, annenin işe gitmek zorunda kalması gibi faktörlerden dolayı mutlaka edinilmesi gereken biberon, bebek mama tüketmeye başladığında da kullanılabildiği için işlevseldir. Ayrıca biberon yıkama fırçası, deterjanı ve sterilizatörü de alınmalıdır.

 • Beslenme (Mama) Önlüğü: Bebekler beslenme esnasında üstlerini kirletebilmektedir. Sık sık tekrarlanan bu durum ebeveynleri zorlamakta ve maddi kayıp yaşanmasına neden olmaktadır. Mama önlüğü, beslenme sırasında ortaya çıkan kirlenmenin kıyafetlere bulaşmasını engelleyerek anne yardımcısı bir görev üstlenmektedir.

 • Emzik: Yenidoğan bebekler gün içerisinde doğal emme reflekslerini sık sık tekrarlamaktadır. Gelişimi destekleyen, annelerin yorgunluğunu azaltmak için yardımcı olan, bebeklerin emme reflekslerini sergilemesine imkan sunan emzikler mutlaka kaliteli malzemelerden üretilmiş olmalıdır.
 • Anne Sütü Toplayıcısı: Yenidoğan bebekler için alınması gerekenler listesinde mutlaka bulunması gereken bu araç, göğüste biriken veya emzirme sonrasında kalan anne sütünün toplanmasını sağlamaktadır. Bu sayede anne sütünün tamamı toplanmakta ve gelecek beslenmelerde kullanılabilmektedir.

 • Yenidoğan Kıyafetleri: Doğumun ardından bir süre hastanede bakılan yenidoğanın giyim ihtiyaçları önceden hazırlanmalıdır. Hastane çıkışı, zıbın, terletmeyen başlık, penye, eldiven, çorap gibi giysileri mutlaka hazır bulundurulmalıdır.
 • Yenidoğan Bebek Bezi: 0-3 aylık dönemindeki yenidoğan bebekler, günde ortalama 6 ila 8 kez altlarını ıslatmaktadır. Normal olarak karşılanan ve bebeğin vücudunun sağlıklı çalıştığını gösteren bu duruma karşı ebeveynler hazırlıklı olmalıdır. Minik yavrunuz 1 yaşına ulaşıncaya kadar bebek bezi gerekli olacaktır.

 • Alt Açma Bakım Çantası: Annelerin hayatlarını kolaylaştıran alt açma bakım çantası, bebeğin eşyalarını muhafaza ederken işlevsel özelliği ile dikkat çekmektedir. Ebeveynler alt açma bakım çantasını yanlarında bulundurduklarında gönül rahatlığı ile seyahat edebilmekte ve ihtiyaç halinde bebeklerinin altını çabucak değiştirebilmektedir. Bu çantaya bebek bakım mendili, bebek losyonu, bebek pudrası, yenidoğan tarağı, tırnak makası ve havlu gibi bakım ürünleri eklenerek seyahat edilebilmektedir.
 • Seyahate Yardımcı Araçlar: Bebeğiniz ile seyahat edeceğiniz zaman ulaşımı kolaylaştıracak yardımcı ürün ve araçlar kullanmanız gerekecektir. Pusetli bebek arabası, ana kucağı, bebek çantası gibi ürünler, seyahate yardımcı araçlar arasındadır.
 • Sağlık İhtiyaçları: Gözlerini dünyaya açtıktan sonra bir dönem boyunca savunmasız olan bebekler, bu süreçte ebeveynlerin bakımına ihtiyaç duymaktadır. Vücutları yeterince dirençli olmadığından mutlaka tedbirli davranılması gerekmektedir. Ateş ölçer ve burun aspiratörü gibi ürünler yenidoğanın sağlık ihtiyaçları kapsamında yer almaktadır. Bu ürünler sayesinde bebeğin sağlığı hakkında bilgi alınarak hızlı müdahale edilebilmektedir.

 • Bebek Tekstili Ürünleri: Yenidoğan bebekler günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirmektedir. Bebeklerin uyku saatlerinden verim alması, hem kendileri hem de ebeveynleri açısından son derece önemlidir. Bebek uykudan verim aldığında gelişimini sağlıklı bir şekilde sürdürürken ebeveynleri de dinlenmek için kendilerine zaman bulabilmektedir. Mutlaka alınması gereken bebek tekstili ürünleri müslin örtü ve battaniyedir. Bu ürünlerin bebeğin hassas cildine uygun ve doğal olması çok önemlidir.

 • Emzirme Gece Lambası: Bebekler günün her saati emzirilmeye ihtiyaç duyarken bunu ağlama yoluyla ifade etmektedirler. Anneler, sabah veya akşam saatleri fark etmeksizin bebeklerini emzirirken bazı durumlarda onun ilgisini çekmek zorlaşabilmektedir. Emzirme gece lambası, gece uyanan bebeği sakinleştirmek, uykusunu bölmeden emzirmesini sağlamak ve annenin emzirme sırasında kolaylık yaşamasını sağlamak gibi işlevlere sahiptir.
 • Oyuncaklar: Bebeğiniz yenidoğan döneminde oynamaya hazır olmasa da ilgisini çekebilmek için oyuncaklara ihtiyacınız olacaktır. Oyuncaklar bebeğin sakinleşmesi, eğlenmesi ve uykuya dalabilmesi için rahatlatıcı bir etki yaratmaktadır. Oyuncakları yenidoğan döneminde siz, bebeklik döneminde ise minik yavrunuz seçebilir!
  Yenidoğan bebekler için alınması gerekenler listesini hazırladıysanız, listedeki ürünlerin doğal, kaliteli ve sağlıklı olanlarını satın almak istiyorsanız mutlaka www.bebekvehersey.com adresini ziyaret edin! Bebek bakımı için gerekli olan ve anne yardımcısı görevini üstlenen kaliteli ürünleri sizlerle buluşturan Bebek ve Herşey, hem bebeklerin hem de ebeveynlerin hayatı kolaylaştırmayı hedeflemektedir. Minik yavrunuzun hassas bedeni için uygun olan nitelikli ürünler, modern ve şık tasarımları ile bebeğinizin ilgisini çekmektedir. Bebeğinizin ihtiyacı ve konforu için aradığınız tüm ürünler Bebek ve Herşey’de!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu