Bebek

Tırnak soyulması nedenleri nelerdir?

Tırnak soyulması nedenleri nelerdir? Parmaklarımız için koruma özelliği olan tırnaklarımız çağımızda bayanlar için estetik görünme araçlarından biri olmuştur. Tırnakların güzel ve estetik görünmesi için tırnaklar bakımlı olmalıdır. Bakımlı tırnaklar tabi ki de daha sağlıklı da olmalıdır. Tırnak sağlığında en önemli problemlerden birisi tırnak soyulmasıdır. Tırnak soyulması pek çok insanın yaşadığı ciddi problemlerdendir.

Tırnak soyulması için uzun uğraşlar vermiş ve başarısız olmuş olabilirsiniz. Tırnak soyulması nedenleri nelerdir? Bunun sebebi tırnak soyulmasına neden olan durumu araştırmamış olmanız olabilir. Tırnak soyulmasının en önemli nedenleri arasında iklim değişikliği, uzun süre denizde kalma, mantar veya sedef hastalığı gösterilebilir.

Tırnak soyulması nedenleri nelerdir?

İklim değişikliği: Sıcaklık farkının yüksek olduğu yerden ılıman iklime geçilmesi, çok sıcak iklimden soğuğa geçilmesi tırnakların susuz kalmasına , yıpranarak soyulmasına neden olabilir. Eğer işiniz sebebi ile iklim değişikliği yaşamak mecburiyetinde iseniz tırnaklarınıza kalkınca ve yatmadan önce tırnak losyonu kullanabilirsiniz.
Beslenme: Beslenirken yeteri miktarda protein almamak , biyotin, kükürt ve B vitamini gruplarından yoksun olmak tırnak soyulmasına sebep olur. Düzenli olarak nemlendirici kullanmak ve vitamin ve minerallerle dengelenmiş beslenme programı oluşturmak bu sorundan uzak kalmanızı sağlar.
Kullanılan çeşitli ilaçlar: Bazı ilaçların tırnaklar üstünde olumsuz etkileri vardır. Eğer ilacı kullanmaya başladığınızda tırnaklarınızda soyulma görülüyor ise doktorunuza danışarak ilacın değiştirilmesini teklif edebilirsiniz.
Hastalıklar: Ciltte sedef veya egzama gibi rahatsızlıklar varsa tırnaklar da bu hastalıklardan etkilenebilir.
Kimyasal maddeler: Ev temizliğinde kullanılacak olan temizlik ürünleri tırnakların kurutarak soyulmasına sebep olur. Tırnaklarınızın bu kimyasallara maruz kalmaması için eldiven kullanılmamalıdır.

Tırnak soyulmasını önlemek için neler yapılmalıdır?

  • A vitamini, çinko, kalsiyum açısından zengin besinler tüketilmelidir.
  • İklim geçişlerinde veya değişikliklerinde tırnakların nemlendirici ile nemli tutulması gereklidir.
  • Soyulma nedeni olarak ilaç görülüyor ise doktora danışarak ilaçlar değiştirilebilir.
  • Tırnak soyulma nedeni sedef veya mantar hastalığı ise bu hastalıklar için kullanılacak olan merhem veya ilaçlar tırnakta da kullanılmalıdır.
  • Temizlik sırasında kullanılacak olan temizlik ürünlerini direk şekilde temastan kaçınarak eldiven kullanmalısınız.
    Eğer tırnaklarınız uzun vadeli suya maruz kalıyor ise nemlendirici kullanmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu