Hamilelik

Suda Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Suda Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler nelerdir? diye merak mı ediyorsunuz? Bu sayfada suda doğum nedir ve nasıl yapılır? yanıtını bulacaksınız. Son zamanlarda gündeme düşen suda doğum, bebeğin dünyaya gelmesini daha fazla kolaylaştırmaktadır. 1803 seneleri arasında tesadüf eseri Fransa’da ortaya çıkan bu yöntem sayesinde bebekler için çok sağlıklı bir doğum gerçekleştirilmektedir. Zamanla diğer ülkelere yayılan ve pek çok annenin tercihi olan suda doğum şimdiden bütün anne adayların bir numaralı tercihlerinin arasındadır..

Suda Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Suda doğum olayı; sancılı olan ve doğumu uzun süren bir anne adayının sıcak su dolu küvete girerek sancılarını ve acılarını dinmesine şahit olmasıyla gelişmeye başlamıştır. Ve o günden bu yana klinik olarak hastanelerde uygulanmış, anneler arasında dilden dile yayılarak diğer farklı ülkelere de kısa sürece yayılmıştır.

Suda Doğum Nedir?

Suda doğum, diğer doğum şekillerine göre sağlıklı ve daha az sancılı olması sebebiyle anne adayları tarafından daha çok tercih edilir. . Doğum esnasında acıları çok daha aza indirerek, doğumun kolaylaşmasını fazlaca sağlamaktadır. Su içinde doğum esnasında anne adaylarının iyice gevşemesine kan akışının hızlanmasına bu sayede rahim ağzının acısız bir biçimde genişleyip bebeğin daha rahat çakmasına ayıca meydana gelebilecek rahim yırtıklarının önlenmesine faydalar sağlamaktadır.

suda doğum
suda doğum

Bu sayede anne adayı doğum sonrası karın ya da kasık sancılarını çekmesini de engellemektedir. Suda doğum, anneler için yararlı olduğu gibi bebekler içinde yararları vardır, bebek 9 ay boyunca anne kanında su dolu haznede geliştiği için normal doğumlara nazaran suda doğum bebeğin değişikliğe uğramadan daha sakin olmasını ve daha az ağlamasını sağlamaktadır.

Suda doğumun en önemli yararlarından biriside doğum süresini 3-4 saat kısaltılmış olmasıdır, sıcak su anne adayının kan akışını artırdığından bebeğe oksijen gitme oranı fazlalaşır ve bu şekilde sağlıklı bir doğum gerçekleşir. Suda doğum gerçekleştirdikten sonra bebekler ciğerlerinde bulunan suyu daha kolay atarak aynı ortama geldiği için doğum şoku ile karşılaşmazlar.

SUDA DOĞUM HANGİ DURUMLARDA TAVSİYE EDİLMEZ?

Anne adayları, bu metoda karar verdikleri gibi, en başta hekim kararı ile olmalıdır. Anne adaylarının genital bölgesinde iltihap, mantar, yara gibi durumlarda karşılaştığında su içinde doğum gerçekleştirilmemektedir. Bebeğin doğuma yakın aşırı kanama ya da benzeri durumlarda karşılaşan anne kişileri için suda doğum uygun görülmemektedir, ayrıca erken doğum muhtemellığı olan anne adayları içinde öneri edilmemektedir.

Sakat riski taşıyan bebekler için, gebelikte zehirlenme riski taşıyanlar, astım, diyabet gibi rahatsızlıkları bulunan anne adaylarında bu doğum yöntemi hekimler tarafından öneri edilmemektedir ve ayrıca oksijen azlığı yaşamakta olan, kalp atışlarında azalma olan bebekler içinde bu metot sakıncalı olabilmektedir

Suda doğum, profesyonel hekimler tarafından gerçekleşmesi gerekiyor, havuzun ya da su dolu küvetin çok temiz ve dezenfekte olmasına özen gösterilmelidir.. Dikkat edilmediği takdirde anne ve bebek için mikrop kapma ihtimali yüksektir. Suyun sıcaklığına dikkat edilmeli, en fazla 37 derece olmalıdır ve doğum süresince suyun derecesi kontrol yapılmalıdır. Bebeğin nefes alış verişin düzenli olup olmadığını kontrol etmek içinse kalp ekranı doğumdan sonra hazır bekletilmektedir. Anne adayına bunun için özel hazırlanmış giysi ya da kıyafet giydirilir. Doğum başladığı andan itibaren annenin tansiyonu daima ölçülür ve bebeğinde düzenli kalp atışı kontrolü için, kalp ekranı tarafından takip edilir.

Doğum gerçekleştirildikten sonra anne ve bebek sudan yavaşça çıkartılır ve daha sonra anne adayının ne derece kanamasının olduğunu gözlemlemek için doğum masasına yatılır ve o anda müdahale edilir. Bebek ve annenin gereken tahliller yapılır. Mikrop ya da herhangi bir olumsuz durumda erken müdahale edilerek anne ve bebek için muhtemel tehlikelerden kurtarılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu