BebekAnne

Spordan Sonra Kas Ağrısını Geçirmek Önerileri

Spordan Sonra Kas Ağrısını Geçirmek Önerileri arıyorsanız doğru yerdesiniz. Spordan Sonra Kas Ağrısını Geçirmek Önerileri; Sağlıklı zayıflamanın yolu düzenli ve dengeli beslenmenin yanında düzenli olarak spor yapmaktan da geçiyor. Bir süre spora ara verdiğinden dolayı hamlaşan ya da yeni spor yapmaya başlayan kişilerde spor sonrası kas ağrıları olur. Bu ağrılar merdiven inip çıkmak, kolunu kaldırmak, hatta oturup kalkmak gibi basit günlük hareketleri bile kısıtlı hale getirir. Spordan sonra kas ağrısı neden olur?

Spordan Sonra Kas Ağrısını Geçirmek Önerileri

Birden yüklenilen kaslarda açılmalar olur ve laktik asit miktarı artarak buralarda birikirler. Spordan Sonra Kas Ağrısını Geçirmek Önerileri Sakatlık gibi farklı sağlık durumları olmadıkça, bu ağrıların nedeni biriken laktik asittir. Kas spor sırasında oksijensiz kalır ve laktik asit birikimi olur. Bu birikim, kan dolaşımı ile taşınamayacak kadar fazla olduğu zaman, fazla olan kızım kasta kalır ve ağrıların sebebini oluştururlar. Bu ağrılar, kişide spora karşı isteksizlik oluşturabilir.

Bu isteksizliği yaşamamak için sabırlı olmalısınız. En fazla birkaç gün sürecek bu ağrılar sonrasında hedefinize ulaşmak için tekrar tempoya dönebileceksiniz. Kas ağrıları nasıl geçer, çözümü nedir? Sporunuzu bir salonda üyelik ile yapıyorsanız, salonda bulunan spor eğitmenlerinin önerilerine, sizin için hazırladıkları günlük hareketlere sadık kalın. Eğer bir hareketi 2 sette ve her sette 10 defa tekrarlamanızı istiyorsa bu sayıları artırmayın.

Spordan Sonra Kas Ağrısını Geçirmek Önerileri
Spordan Sonra Kas Ağrısını Geçirmek Önerileri

İlk başlarda sayının az olmasının nedeni kaslarınızın henüz alışkın olmamasıdır. Zamanla bu sayılar artacak, sabırlı olun. Sabırlı olmazsanız, kolunuzu dahi kaldıramayacak kadar ağrı ve acı içinde olabilirsiniz. Masaj yapmayı, yaptırmayı deneyin. Spordan Sonra Kas Ağrısını Geçirmek Önerileri Kaslarda biriktiğinden bahsettiğimiz bu laktik asit, masaj ile azaltılabilir. Bunun nedeni de, masaj ile kan dolaşımının hızlanması, daha fazla laktik asidi kaslardan uzaklaştırabilmesidir.

Spordan sonra ılık bir duş almak da fayda edecektir. Bu sayede vücudunuz ve zihniniz rahatlayacak, spor esnasında gerilen kaslar da bu sayede rahatlayacaklardır. Eve döndüğünüzde, ağrıyan bölgelere biz bez ya da havlu yardımıyla soğuk ve sıcak uygulayarak kasları rahatlatın.

Spora ara vermeyin. Ağrıların geçmesini beklemek çözüm değil, kaslar tekrar eski hallerine döneceklerdir. Aksine ağrı varken spora devam etmek, kasları genişletecektir. Spora başlamadan önce ısınmayı ihmal etmeyin. Bu ihmalkarlık, sakatlıklara dahi neden olabilir. Spordan önce ve sonra aspirin alabilirsiniz. Aspirinin kanı sulandırdığından ve ağrılara da etkili olduğundan sizi rahatlatacaktır. Spordan önce brokoli tüketin.

Brokoli potasyum kaynağı olduğundan kas ağrılarını bir nebze de olsa azaltacaktır. Protein içerdiğini de unutmayalım. Düzenli ve dengeli beslenmeye devam edin. Alkol almayın, bol su için. Alkol kasların su ihtiyacını karşılamasını engeller.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu