Hamilelik

Laboquick Gebelik Testi Nedir?

Laboquick Gebelik Testi Nedir, Hamileliğin erken evrelerinde bile vücut İnsan Koryonik Gonadotropin Hormonu (hCG) salgılar. Önce kanda görülür ve daha sonra idrarda hızla tespit edilebilir. Bu hormon, hamileliği erken evrelerde tespit etmek için kolay ve iyi bir seçenektir.

Laboquick gebelik testi koryonik gonadotropin(Hcg) yani yumurta döllenmesi sonrasında hemen gelişen ve plasenta tarafından salgılanan bir glikoproteindir. Hcg idrarda (ayrıca kan, serumda) gebelik sürecinin başlamasından en erken 5 – 15 gün sonrasında tespiti yapılabilir. İdrarda Hcg seviyesi ilk kaçırılan adette 100MIU/ml seviyesindedir.  İlk 3 aylık süre zarfındaki dönemde 100.000 – 200.000 seviyelerine ulaşmaktadır. HCG’ nin döllenme sonrasında hem idrarda hem de serumda görülebilir olması ve bu glikoproteinin hızla yükselmesi HCG hormonunun gebeliğin erken teşhis aşamasında güvenli ve etkili bir tespit aracı haline getirmektedir.

Laboquick Gebelik Testi Nasıl Uygulanır?

Sadece gebelikte salgılanan İnsan Koryonik Gonadotropin hormonu tespitine dayalı testin saptanabilmesi için döllenmiş yumurtanın rahime yerleşip hamileliğin 6-10 gün geçmesi gerekir.

Her testin kutusunda yer alan resimli olarak uygulama şekli bulunmaktadır.

Yapacağınız test sonrası pembe renkte tek çizginin belirmesi sonucunda testin sonuçlandığını fakat testin Negatif olduğunu gösterir. Pembe renkli çift çizginin görülmesi durumunda testin Pozitif olduğunu gösterir. Eğer hiçbir çizgi belirmezse testin geçersiz olduğunu gösterir. Testin tekrar yapılması gerekir.  Test sonucunda hatalı negatif sonuç vermesi sebebi kandaki düşük düzeyde olan HCG’nin testi belirlemeye yetmemesidir. Ayrıca testin erken yapılması da bunda etkendir. Bununla birlikte son kullanım tarihinin geçmiş olması ya da testin bozuk olması da bir diğer etkendir.

Kolay Hamile Kalma Yöntemleri yazımıza göz atabilirsiniz. Bir diğer hamile kalma için yöntemler adlı makalemize göz atabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu