AnneHamilelik

Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur? hiç merak ettiniz mi? Saç Bakımı İster ergenlik çağında olsun ister yetişkin, saçlar her kadın için büyük önem taşır. Ancak stres, mevsim koşulları, hamilelik gibi belirtiler nedeniyle her kadının belirli miktarda ya da fazla saçları dökülür. Bu da ister istemez biz kadınlarda moral bozukluğuna, mutsuzluğa yol açar. Birkaç temel saç dökülme nedenlerine ve yanlış bilinen doğruları düzelmeye ne dersiniz?

Doğum kontrol hapları, bu haplar hormon dengesini bozduğu için ciddi anlamda saç dökülmelerine neden olur ve hatta bu dökülmelerin kalıcı olması da taşıdığı kötü özelliklerden bir tanesidir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saçları az yıkamak, çoğu kişi saçları sık yıkamak saç için iyi değildir dese de saç diplerinin hava alması, gözeneklerin kendine gelmesi için günde en az 1 kere saçlar yıkanmalıdır. Saçların az yıkanması demek saçların dökülmesi anlamını taşıyor.

Saçları sıkan saç modelleri kullanmak ve saçları sıklıkla ısıya maruz bırakmak, saçları sıkan sıkı sıkı atkuyruğu yapmak gibi modelleri kullanmak, saçları kökünden kopmasına ve dökülmeyi meydana getireceği için mecbur kalmadıkça saçlarınızı sıkan modellerden uzak durun. Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur? Saçları her gün düzleştirmek, fön çektirmek, maşa gibi saçları ısıya dayalı işlemlere sık sık maruz bırakmak da saçların dökülmesine neden oluyor. Stres, her sağlık sorunun baş nedeni olan stres, saç dökülmesinde de karşımıza çıkıyor. Stresli durumlarda beslenmeye dikkat edilmediği için kaynaklandığı düşünülüyor.

Demir eksikliği, herkesin bildiği üzere demir eksikliği saç dökülmesine imkân sağlar. Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur? Eğer saçlarınız dökülmeye başlamış ve gereken önlemleri aldığınız halde bu sorun devam ediyorsa bir doktora gidip eksiklik olup olmadığına baktırmalı ve ona göre ilaç tedavisiyle saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda saç dökülmesi, yeterince uyuyamamaktan da kaynaklanmaktadır. Düzenli uykuya sahip olmayan kadınlar veya yeterince uyuyamayan bireyler, saç dökülmesi yaşayabilir. Peki kaliteli bir uyku için ne yapmalıyız?

Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur? Huzurlu bir gün geçirmek için gerekli olan en temel şeylerin başında uyku gelir. İyi bir uyku süreci geçirmiş olmak zinde ve olumlu bir enerjiyle güne başlamanıza yardımcı olur. Uykunun tam alınamamış olması dikkat dağınıklığı, sinirlilik, uyku hali gibi sorunlara yol açar. Kaliteli bir uyku ise günü hem daha verimli hem de keyifli geçirmenizi sağlar.

Kaliteli Uyku İçin Ne Yapmalı?

Öncelikle odanızı havalandırın. Odanızın ısısı ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Odada loş bir ışık kullanabilirsiniz. Yatağınızda temiz çarşafların kullanılması da sağlıklı bir uyku için gereklidir. Hazımsızlık problemleri yaşamamak ve uykunuzun bölünmesini engellemek için yatmadan önce çok fazla yemek yememelisiniz. Yatmadan en az 2 saat önce yemek yiyebilirsiniz. Yatmadan önce ılık bir duş almak uykuya dalışınızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca ıhlamur, papatya, melisa gibi bitki çayları veya ılık bir süt içmek de uykunuzun kalitesini arttıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu