Anne

Hangi Yiyecekler Sivilce Yapar?

Hangi Yiyecekler Sivilce Yapar? diye merak mı ediyorsunuz? Sivilce, ergenlik dönemine geçiş ile başlayıp 30lu yaşlara kadar görülen bir cilt problemidir. Sivilceler cilt tiplerine göre ve kişinin kilo- sağlık durumuna göre değişiklik gösterir. Yağlı ciltlerde sivilce çok görülürken sade ciltlerde daha az sivilce görülmektedir. Sivilce tedavisi oldukça zor gerçekleştirilen bir cilt rahatsızlığı durumudur. Genellikle doktor kontrolünde krem yada hap tedavisi ile takip edilen uzun süreli bir süreçtir. Tüm bunlara rağmen eğer kişi yediklerine dikkat etmiyorsa ve cildinin gereksinim duyduğu bakımı gerçekleştirmiyorsa tekrar sivilce oluşumu çok yüksek düzeyde olmaktadır. Sivilce yapan gıdalar ise kişiye göre farklılık göstermekle birlikte genel olarak bu rahatsızlığa sebep olan gıdalar vardır. Sizin için bu gıdaları paylaştık.

  • Süt ürünleri sivilce yapıyor

Süt ürünleri kişiden kişiye değişmekle birlikte çoğu kişide sivilce oluşumuna sebep olabilir ya da sivilce durumunu kötüleştirebilir. Bu durumda süt ürünleri arasında sertifikalı ürünleri tercih etmelisiniz. İçerisine hormon katılan süt ürünleri, sütün değerini kaybetmesine yol açtığı gibi vücuda özellikle de cilde büyük zarar vermektedir.

  • Şeker sivilce oluşumuna sebep oluyor

Şeker doğrudan sivilce nedeni değildir ancak vücuda şeker girdiğinde bağışıklık sistemi zayıflar. Bağışıklık sistemi zayıfladıkça vücut direnci azalarak daha çok sivilce oluşacaktır. Bu yüzden abur cubur ve şekerli gıdalardan uzak durmalısınız. Ayrıca işlenmiş şeker de sivilce yapımına katkı sağlamaktadır. Vücuttaki insülin seviyesini etkileyerek gözenek açılmasına etki eder.

  • Şekerli içeceklerle tehlike altındasınız

Şekerin bağışıklık sistemini zayıflattığını yukarıda bahsetmiştik. Bu duruma ek olarak şekerli içecek tükettiğimiz de vücuda su alımı azalacaktır. Su sağlıklı bir cilt için olmazsa olmazlardandır. Eğer cilt susuz kalırsa bakımsız hale gelerek sivilce oluşumuna sebep olacaktır.

  • İşlenmiş gıdalardan uzak durun

İşlenmiş gıdalar olarak başta şeker ve ekmek gibi unlu mamuller insülin seviyesini artırdığı için sadece sivilce oluşumuna sebep olmuyor çeşitli cilt sorunlarının oluşumuna da sebep olabiliyor.

  • Acılı yiyecekler de mi sivilce yapar?

Acılı biber ya da domates sosu gibi gıdalar da sivilce oluşumuna doğrudan etki etmemekle birlikte sivilce kızarıklıklarını artırabiliyor. Çünkü bu gıdalar yüzdeki kan akışını hızlandırıyorlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu