Hamilelik

Hamilelik Belirtileri: En Çok Bilinen 10 Hamilelik Belirtisi

Hamilelik Belirtileri: Hamile olduğunuzu gösteren 10 işaret sayesinde siz de hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Hamile miyim? sorusuna yanıt arıyorsanız doğru sayfadasınız. En belirgin hamilelik belirtileri ve en çok bilinen hamilelik belirtileri aşağıda yer almaktadır. Siz de hamile miyim? sorusuna yanıt arıyorsanız madde madde okumaya devam edebilirsiniz. Hamile miyim? diye merak ediyor olmanız ve minik bir heyecan hayatınızı değiştirebilir. Acaba hamile miyim? sorusu sizler için çok özel bir sorudur.

Adetinizi kaçırmış olsanız da olmasanız da, hamile kalmaya çalışırken bekleme süresi korkunç olabilir. Çoğu hamilelik testi, döneminizi kaçırana kadar gerçekten güvenilir değildir. Bekliyor ve bekliyorsunuz ve beklemek sizi öldürüyor, evde hamilelik testi yaptırmanın dışında, hamile olup olmadığınızı nasıl anlarsınız? Hamilelik testinin yanı sıra hamile olup olmadığınızı anlamanızın onlarca belirtisi bulunuyor. Aşağıda en çok bilinen hamilelik belirtilerini sizler için listeledik. Hamilelik testi olmadan hamile olup olmadığınızı aşağıda yer alan belirtiler bulunuyor ise anlayabilirsiniz.

Hamilelik, anne adaylarının en çok merak ettiği şeylerden bir tanesidir. Bir bebeğe sahip olmak, her kadının hayalidir. Bu yüzden annelik duygusunun tatmadan önce hamilelik dönemi yaşanır. Bu dönem boyunca anne çeşitli değişiklikler yaşar. Bu değişiklikler gerek fiziksel, gerek hormonsal değişikliklerdir.

Hamilelik Belirtileri

  • 1. Göğüs Hassasiyeti

Yaygın gebelik semptomlarının çoğunun adet öncesi semptomlara (PMS) benzediğini ve hassas göğüslerin erken hamileliğin en yaygın semptomlarından biri olduğunu göreceksiniz. Bazı hamile bayanlar, hamilelikte meme hassasiyetinin PMS’deki hassasiyete benzer olduğunu bildirirken, birçoğu hamilelikte daha hassas ve hassas olduğunu söylüyor. Hamilelik meydana geldiğinde duygu daha yoğundur.

  • 2. Kramplar

Bu belirti biraz sinir bozucu olsa da, hamileliğin başlarında hafif kramp hissetmek bütünüyle çok normaldir. Önümüzdeki 40 hafta boyunca küçük bir külçe için evde olmaya hazırlanmak için rahminiz esniyor. Ayrıca implantasyon krampı denen bir şey var ve bu krampların sebebini belirlemek biraz daha zor olsa da mümkündür.

  • 3. Gaz ve Şişkinlik

Bu daima hamileyken yaşamakta olduğum ilk belirtilerden biriydi. Doğası gereği çok gazlı bir insan değilim ama erkek, hamileliğin başlarında başka hiçbir şeyden farklı olarak geğirebilir miyim! Ayrıca hamileliğin başlarında şişkinlik hissedersiniz ve bu büyüyen karnınızın bir sonucu olmasa da, progesteron adı verilen küçük bir hormon sebebiyle sindirim sisteminizin yavaşlamasıdır.

  • 4. Yorgunluk

İlk üç aylık dönemde, vücudunuz plasenta bütünüyle oluşana kadar insan hayatını sürdürmek için bütün işi yapıyor, bu yorucu bir iştir. Yine, o sinir bozucu hormon şeylerinden biri. Yorgunluk hamilelik belirtisi midir? diye sormanız gayet normaldir. Evet aşırı derecede yorgunluk ve aynı zamanda geçmeyen bir yorgunluğunuz var ise, bu hamilelik belirtisi olabilir. Anne adayı hormonsal değişikliklere bağlı olarak yorgun ve bitkin olabiliyor.

Hamile olduğunuzu gösteren 10 işaret
Hamile olduğunuzu gösteren 10 işaret
  • 5. Bulantı

Benimle söyle…HORMONLAR! Biraz mide bulantısı ve belirli yiyecek türlerine karşı isteksizlik, hamile olduğunuzun bir işareti olabilir. Evet, kesinlikle bir olasılık. Aynı zamanda mide bulantısını hamileliğin ilk belirtileri arasında yer almaktadır. Kişi, sürekli mide bulantısı ve hassasiyet yaşıyor ise, bu belirtiler hamile olduğu anlamına gelebiliyor. Hamilelik belirtileri arasında mide bulantısı kesin olarak var denilebilir diyebiliriz.

  • 6. Sık İdrara Çıkma

Vücut sıvı üretimini hızlandırır ve bu da sizi daha çok tuvaleti istemenize neden olur… çok. Buna alışın anne, sık idrara çıkma hamilelik bölgesiyle beraber gelir.

  • 7. Ruh Hali Değişimleri

Muhtemelen hamileliğin en az arzu edilen belirtisi ruh hali değişimleridir. Mutlu bir dakika ve mağazada Honey Nut Cheerios‘un bitmesine ağlayarak (hayır, bunun için hiç ağlamadım), ruh hali değişimleri hormonlardaki artışın bir sonucudur.

Hamile olduğunuzu gösteren 10 işaret

  • 8. Yüksek koku alma duyusu

Bazı bayanlar, hamileliğin başlarında yüksek bir koku alma duyusu başından geçenleri bildirmektedir. Bu, genelde yeni hamileyken yaşamakta olduğum diğer bir semptomdu ve genelde kötü kokular söz konusu olduğunda çok fazla tıkardım.

  • 9. Yüksek Bazal Vücut Sıcaklığı

Bazal vücut sıcaklığınızı (BBT) çiziyorsanız, o zaman sıcaklığınızın yumurtlamadan önce yükseldiğini ve döneminize kadar yüksek kalacağını bilirsiniz. Hamileyseniz vücut sıcaklığınız yüksek kalacaktır. İkinci çocuğuma hamile kalmaya çalışırken ateşimi ölçtüm, bunun sebebi büyük ölçüde bir kızı hamile bırakmaya çalışmamdı (ki yaptım) ve evde erken gebelik testi yaptırıp negatif çıkmama rağmen, bunu biliyordum. Ateşim yüksek kaldığı için hamileydim.

  • 10. Hafif Lekelenme

Aktif olarak gebe kalmaya çalışırken bu belirti biraz sinir bozucu olabilir. Adet görmeyi beklemeden hafif lekelenme yaşamaktaysanız, bu çok normaldir ve yerleşme kanaması olabilir. Bu, yumurta rahim duvarına yapıştığında meydana gelir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu