Bebek

Bebeklerde kuru öksürük nasıl geçer?

Bebeklerde kuru öksürük nasıl geçer? Bebeklerde kuru öksürük, bir hastalık belirtisidir ya da solunum yollarında meydana gelen tahriş sonucu vücudun tepkisidir.  Kuru öksürük ve balgamlı öksürük olarak iki çeşit öksürük tipi vardır. Kuru öksürük genelde, soğuk algınlıkları, gripler sırasında meydana gelir. Balgamlı öksürük ise solunum yollarında bakterilerin yol açtığı bir enfeksiyon sonucu oluşurlar. Kuru öksürüğe, bebeğiniz herhangi bir maddeyi de yutması da neden olabilir. Bu yüzden yapılacak tek şey, bebeğiniz herhangi bir şey yutmuşsa bu maddenin çıkarılması gerekir.

Bebeklerde kuru öksürük nasıl geçer?

Bebeklerde kuru öksürük nasıl geçer?: Bebeklerde kuru öksürük çoğu zaman hastalık öncesi belirti olarak görülüyor. Bebeğinizde kuru öksürük başladıysa ve sürekli artarak devam ediyor ise, en kısa sürede doktorunuza danışmalı ve önerileri doğrultusunda tedaviye başlamalısınız.  1-3 aylık bebeklerde eğer öksürük varsa bir hastalıktan şüphelenmekte yarar var.  Ayrıca, bu öksürük yanında eğer bebekte ateş de görülüyorsa muhakkak bir doktora götürmek gerekir. Özellikle kış aylarında bir bebek öksürüyorsa viral bir enfeksiyon olması kuvvetle muhtemeldir. Eğer çocuk 1 yaşın üzerindeyse soğuk algınlığı sebep olarak gösterilebilir.

Genelde öksürükler bazı hastalıklara bağlı olarak meydana gelirler. Bebeğinizde burun akıntısı ve kuru öksürükle meydana gelen bronşiolit veya astım hastalıkları oluşabilir. Gerçi astım 2 yaş altı çocuklarda pek sık görülecek bir hastalık değildir. Ancak, alerji ya da egzamaları varsa bu hastalıklardan şüphelenmek önemlidir. Bebeklerde kuru öksürük nasıl geçer, Bebeklerde kuru öksürük çözümü ise; bebeğinizin bulunduğu ortamı nemli tutun. Kuru hava burun kanallarını kurutacaktır. Boğazını yumuşatmak adına ılık sıvı verebilirsiniz. Ama 6 ayın üstündeki çocuklarınıza süt yerine ılık su vermeniz daha doğru olur.

Tüm bunlara rağmen, hala bebeğinizin öksürüğü kesilme göstermiyorsa, muhakkak bir doktora başvurun. Çünkü sizin evde halledemeyeceğiniz bir durum olabilir. Enfeksiyonal bir durum varsa doktorunuz hemen müdahale edecek ona göre bir tedavi uygulayacaktır. Bebeklerde kuru öksürük, çoğu zaman yukarıda belirttiğimiz gibi hastalık öncesi belirtisi olsa da kesinlikle hafife alınmaması gereken bir durumdur. Çünkü bebeklerin bünyesi ve yetişkinlerin bünyesi arasında çok fazla gelişmişlik farkı bulunmaktadır. Bu yüzden yetişkinler bu tarz durumlarda daha dirençli iken bebekler için aynı şey söylenemez. Bu sebeple bebeklerde kuru öksürük sorununu hafife almamanızda fayda var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu