Bebek

Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hıçkırık her yaşta zaman zaman rastlanan diyafram kasılmasıdır. Bebeklerde hıçkırık yetişkinler gibi görülebilir. Hatta yenidoğan bebeklerde hıçkırık da görülen bir durumdur. Uzmanlar tarafından anne karnında bile hıçkırık normal karşılanan bir durumdur. Genelde annelerde 6. Aydan sonra anne karnında ufak yollu spazmlar görülür. Bu görülen spazmların sebebinin bebeğin anne karnında hıçkırmasıdır. İlk bebeğini kucağına alan anneler bu bebeklerde görülen hıçkırık bir sorunmuş gibi algılayıp endişe duyarlar. Bu durum normal fizyolojik bir durumdur. Bir yanlış bilgide hıçkırık bebeklerin doyduğunu mu gösterir sorusudur. Bebeklerde hıçkırık

Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?

Bebeklerde Hıçkırık anne karnında akciğerin gelişmesi ile beraber ortaya çıkmaktadır. Uzman görüşüne göre 6. Aydan itibaren başlayan diyafram kasılmaları doğum sırasında bile bazen devam etmektedir. Hıçkırık esasen hapşırma öksürme gibi kontrol edilemeyen bir reflekstir. Yenidoğan bebeklerde ilk günlerden itibaren sık görülür. Normal karşılansa da doktorlar tarafından tam olarak kaynağı bilinemektedir.

Bazı uzman görüşüne göre ise hıçkırığa beslenme esnasında mide de sıkışan sebebiyet verdiği görüşünü bildirmişlerdir. Bebeklerde hıçkırığı tetikleyen sebepler ;

  • Ortam ısısının ani bir biçimde değişmesi
  • Annenin beslenme şekli
  • Bebeğin hızlı ve fazla doymuş olması
  • Emerken yada biberonla beslenirken hava yutması

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Bebekler hıçkırık her ne kadar fizyolojik olsa da anne ve babalar endişeye kapılıp Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer sorusunun cevabını aramaya koyulurlar. Yeni doğmuş bir bebekte nefes alış veriş zaten düzensizdir. Bu durum hıçkırıkla beraber kısa sürede olsa bebekte nefes almayı engeller.

Bir hıçkırık ortalama 4 dakikadan uzun sürüyorsa bebek bur durumdan rahatsızlık duyabilir. Hıçkırık uzun kusma eşliğinde ise uzman yardımı almakta fayda vardır. Kısa süreli hıçkırıklar kendiliğinden geçtiği gibi birkaç basit uygulama ile de halledilir.

Hıçkırık dikkatli takip edilip beslenme kaynaklı ise bebek beslenirken pozisyonu değiştirilebilir. Beslenme biçimi pozisyonu önemlidir. Beslenme sonrası bebeğe uygulanacak yöntemlerden biride gazını çıkarmaktır. Bir başka yöntem boş meme diye tabir edilen emziktir. Emme refleksi bebeklerde sakinlik oluşturur ve rahatlamasını sağlar. Bu diyafram kasılması yerine gevşemesini sağlayıp hıçkırığı ortadan kaldırır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu