Anne

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir? diye eminim ki merak ediyorsunuz. Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere tüm uzmanlar ilk 6 ay anne sütünü kesinlikle öneriyor. Anne sütü bebeğinizin sağlıklı ve bakımlı büyümesi için olmazsa olmazlardandır. En basit bir şekilde anlatacak olursak; anne sütü bebeğinizin bağışıklık sisteminin güçlenmesinde büyük rol oynar. Bebeğin dış dünyaya uyum sağlaması, bakterilerden korunması, gelişimini daha sağlıklı bir biçimde devam ettirebilmesi, yeterli ve dengeli bir biçimde beslenebilmesi için ilk 6 ay anne sütü haricinde hiçbir besin ögesi tercih edilmemelidir.

İlk 6 ay anne sütünün önemi

Anne sütü ilk altı ay içerisinde bebeğinizin tüm gereksinimlerine karşılık verecektir. Ek besinler bu dönemde ağır geleceğinden dolayı bebekte çeşitli alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. İlk altı ay sonunda bebeğinizin besin ögelerine olan ihtiyaçları da artacağından dolayı anne sütünün yanında ağır ağır ek gıdalara da başlamanız gerekiyor. Ek gıdalara da başlarken belli bir deneyimi dahilinde ya da da bir uzmandan yardım isteyerek bu işleme başlamanız önerilmektedir.

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?
Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Bilim adamları anne sütünün faydaları üzerine araştırma yaptıkça, bu anneler tarafından doğal olarak üretilen sütün bir hayli kompleks bir besin olduğunu anladı. Gün geçtikte anne sütünün faydaları çok daha iyi anlaşılarak, bebeklerin daha sağlıklı bir gelişim süreci geçirebilmesi için yalnızca bu besinin yeterli olduğu söylenmeye başlandı. Anne Sütünün Faydaları Nelerdir? Günümüzde tüm çocuk gelişim uzmanı hekimler, yeni doğan bebeklerin ilk 6 ay boyunca sadece anne sütüyle beslenmesi gerektiğini söylüyor.

Anne sütünün faydaları bebeğin daha sağlıklı bir biçimde büyüyebilmesi için yeterliyken, anne sütündeki bazı vitaminlerin az olması sebebiyle bebeklere vitamin takviyesi yapılabilmesi de mümkün. Ancak bu tür vitamin destekleri için önce bir hekime başvurulması ve muhakkak hekim tavsiyesi doğrultusunda harici vitamin kullanılması gerekiyor. Anne Sütünün Faydaları Nelerdir? Bebeklerin zihinsel gelişimi için de gereken anne sütü, ayrıca bebeğin enfeksiyon geçirme riskini de azaltmaktadır. Anne sütünün faydaları arasında bebeğin alerjik problemleri daha az geçirmesi ve bundan da önemlisi bebek ölüm riskinin azalması yararlar, bu doğal besinin ne kadar değerli ve gerekli olduğunun çok daha iyi anlaşılmasını sağlamaktadır.

Bilimsel araştırmaların tamamı, bebeklerin ilk altı ay boyunca daha sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için anne sütünden çok daha iyi bir besin olmadığını ortaya koymaktadır.Anne Sütünün Faydaları Nelerdir? Anne sütünün kompleks yapısı bebeğin ihtiyacı olan tüm maddeleri almasını sağlar ve bu şekilde daha sağlıklı bir zihinsel ve fiziksel gelişim süreci yaşanır. Bebekler için doğal olarak ideal besin olarak adlandırıldığından, ilk 6 ay anne sütünün önemi büyüktür. İlk 6 ay anne sütünün önemi konusunda herhangi bir tavsiyeye gerek olmadığı gibi, bebeklerin ilk 6 aylık dönemde anne sütü ile beslenmesi “bir gerekliliktir”. Farklı bir alternatifi olmadığından dolayı ilk 6 ay anne sütünün önemi başka hiçbir şeyle yeri doldurulamayacak kadar önemlidir.

Bebeklerin bağışıklık sistemleri henüz gelişmemiş olduğundan, anne sütünün içindeki mikrop koruyucu maddeler bebeğin hastalıklardan korunması için büyük önem arzeder. Mucizevi bir biçimde bebeğin ihtiyacı olan tüm maddelerin “doğru oranda” içerisinde bulunduğu anne sütü, her bebeğin ilk altı aylık dönemde beslenmesinde olmak mecburiyetinde olan temel bir besin maddesidir. İsterseniz süt artırıcı damla kullananlar ve önerileri yazımızı da okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu