Bebek

0-6 Ay Bebeklerde Tırnak Kesimi Nasıl Olmalıdır?

0-6 Ay Bebeklerde Tırnak Kesimi Nasıl Olmalıdır? Bebeklerin dünyaya geldikten sonra, tırnaklar parmak seviyesine gelmiştir. Hatta bebeğinizin tırnakları sivri ya da keskince de olabilir. Bebekler doğduklarında ebeveynleri tarafından eldiven takılır. Aslında bu yanlış bir uygulamadır. Çünkü, bebekler doğduklarında elleriyle bir şeyleri kavramaya tutmaya çalışırlar. Ama ne anne ve babalar bebek yüzünü çizmesin diye ellerine eldiven takarak bu kavrama refleksini ister istemez engellemiş olurlar.

0-6 Ay Bebeklerde Tırnak Kesimi Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin tırnakları doğduktan bir gün sonra kesilebilir. 0-6 Ay Bebeklerde Tırnak Kesimi Nasıl Olmalıdır? Eğer makası kullanmaktan korkuyorsanız, bir tırnak törpüsü bu işi görecektir. İlk altı ay, tırnakları küt uçlu makaslarla kesmek daha doğru olacaktır. Ucu küt makaslar hem daha kolay kullanılır hem daha güvenilir olacaktır.

Böylelikle bebeğinizin parmaklarını da zarar vermemiş olursunuz. Tırnak kesme işlemi ise gayet basittir aslında. Tek yapmanız gerekin bebeğinizin sırtı size dönük şekilde rahat bir biçimde kucağınıza oturtun. Keseceğiniz parmağı tutun ve makası tırnağın altından kavrayarak kesin. Makası düz kullanacağınız için kenarları kalacaktır. Bu kenar bölümlerini de törpü kullanarak temizleyebilirsiniz.

0-6 Ay Bebeklerde Tırnak Kesimi Nasıl Olmalıdır
0-6 Ay Bebeklerde Tırnak Kesimi Nasıl Olmalıdır

Bebekler bir refleks olarak parmaklarını devamlı ağızlarına götürürler. Bebekler devamlı salya ürettikleri için de parmakları hep ıslak olacaktır. Bu ıslaklık ise tırnaklarının daha çabuk uzamasına neden olur. Bu yüzden bebeğinizin tırnaklarını haftada iki kez kesmeniz gerekecektir.

Bebeğin ayak tırnakları için pek de acele etmeye gerek yoktur. 0-6 Ay Bebeklerde Tırnak Kesimi Nasıl Olmalıdır? İlk zamanlar ayak tırnakları sanki ete gömülü gibi görünecektir ama bunu dikkate almayın. Çünkü zamanla uzamaya başlayacak olan tırnakları el tırnaklarını nasıl kesiyorsanız aynı şekilde kesim işlemini uygulayabilirsiniz. Kenar kısımları yine kalacağından bir törpü yardımıyla bu kenarda kalan tırnakları da temizleyebilirsiniz. Böylelikle batık tırnak oluşumunu da engellemiş olursunuz.

Bu arada bebeklerin ayak sağlığını korumak için de evde patik ve sıkı çorapları giydirmekten kaçının. Özellikle yaz aylarında bebeklerin ayaklarının çorapsız olması bebeklerin ayak sağlığı için önemli ve en doğal yoldur. Bebeğinizin tırnağını keserken, bebekler için tırnak makası kullanmanızda fayda var. Yetişkinlerin kullandığı tırnak makası sert bir yapıda olduğu için bebeğinizin tırnağına ve etine zarar verebilir. Bu yüzden bebekler için özel tırnak makasları kullanmanızı öneriyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu